| PreK 3: | $160-$180* | |
| PreK 4: | $160-$180* | |
| Kindergarten: | $200 - $220* | |
| 1st - 5th: | $220 - $240* | |
| 6th - 8th: | $240 - $300** | |
| 9th - 12th: | $200 - $400** | |
| *Amounts may vary based on the cost of a particular resource. | ||
| **Costs for older students can vary based on the courses in which the student is enrolled. | ||
| 3rd - 5th grades: | $225 | |
| 6th grade: | $350 + $30 for bag | |
| 7th - 8th grades: | $350 (+ $30 bag for new students only) | |
| 9th grade (and all new US students): | Laptop lease/purchase $1300 - $1500* | |
| * These charges are subject to change each academic year. Laptop fee can be paid in one payment or split over a monthly lease plan. | ||
| Trip week for MS and US Students: | ||
| 6th - 8th Grade: | $180 - $400 | |
| 9th - 12th Grade: | $600 - $1000 | |